Neden Biz?


Ayvalık Sepeti sağlıklı ve lezzetli ürünler üretme ideali üzerine yapılanmış bir firmadır. Bu bilinçle, kutsal bir meyve olan zeytin ile zeytinyağını müşterilerine en doğal, en lezzetli haliyle sunmak için sürekli bir gelişim ve AR-GE çalışması içerisindedir. 

Üretimde doğal fermantasyon yöntemini seçmiş, endüstriyel üretimden uzak durmuştur. Doğal fermantasyon yöntemiyle sağlık için çok değerli maddeler (oleuropein, antioksidanlar, vitaminler) meyvenin bünyesinde barınmaya devam etmektedir. Fermantasyonda ise sadece su ve tuz kullanılmaktadır. 

Neden Zeytinlerimiz Bu Kadar Leziz?

Ayvalık Sepeti olarak doğal işleme tekniği ile üretim yapıyoruz. Doğal fermantasyon tekniği sayesinde fenolik bileşenler zeytinin bünyesinde muhafaza edildiği için zeytinler çok özel aromatik tada ulaşmakta ve böylece lezzetli zeytinler elde edilmektedir. 

Bir ay içinde tabağa hazır hale getirilen endüstriyel zeytin üretiminin aksine 5-10 aylık fermantasyon sürelerinde elde ettiğimiz zeytinimizi siz değerli müşterilerimize sunuyoruz. Zeytinlerimiz fermantasyon aşamasında canlılıklarını korudukları için her bir kapta lezzet nüansları ortaya çıkmaktadır. Biz bunu doğanın/zeytinin özgün kişiliği olarak değerlendiriyoruz. Yani aldığınız her kapta doğanın küçük bir sürprizi saklı.